آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخباربررسی نماد فروسیلیس خمین

بررسی نماد فروسیلیس خمین

۹ مرداد ۱۴۰۰ ۰۴:۲۲

 

شرکت فروسيليسيم خمين از ديگر نماد‌هايي است که در فرابورس ايران درج نماد شده است. اين شرکت ۱۹ اسفند به عنوان دويست‌وسي و‌هفتمين نماد فرابورس و صد وچهل‌و سومين نماد در بازار دوم در فهرست نرخ‌هاي فرابورس درج شد. اين شرکت با نماد معاملاتي «فروسيل» در گروه فلزات اساسي قرار مي‌گيرد. همچنين زيرگروه اين شرکت توليد آهن و فولاد پايه است.

شرکت فروسيليسيم خمين جديد ترين نمادي است که به فهرست نمادهاي ثبت شده در بازار دوم فرابورس ايران در روزهاي پاياني سال کرونايي ۹۹ اضافه شد. اين شرکت در گروه  فلزات اساسي و زير گروه توليد آهن و فولاد پايه درج شده است و يکصد و چهل و سومين شرکت در بازار دوم به شمار مي رود.

گروه  فلزات اساسي را يکي از قدرتمند ترين نمادهاي بورس ايران تشکيل مي دهد که در ايران عصر ۱۴۰۰ با لغو تحريم هاي بين المللي ايران، مي توان شاهد رونق توليد و صادرات و سودآوري اين شرکت ها در عرصه اقتصاد کشور باشيم.

 شرکت فروسيليسيم خمين و کسب و کار و زير مجموعه هاي آن که شايد کمتر در رسانه ها به آن توجه شده است. با توجه به لغو عرضه اوليه حآفرين و مدار در روزهاي پاياني سال ۹۹، احتمال عرضه اوليه فروسيليسيم خمين در نيمه نخست سال ۱۴۰۰ شمسي وجود دارد. در صورت عرضه اوليه فروسيليسيم خمين توصيه مي کنيم در برنامه عرضه اوليه شرکت کرده و سهامداري بلند مدت را در دستور کار خود قرار دهيد.

کارخانه ­فروسيليس م­خمين با ظرفيت اسمي توليد 12.000 تن فروسيليسيم و 4.000 تن پودرميکروسيليکا در سال، واقع در شهرک صنعتي خمين و در زميني به مساحت 135000 متر مربع با پتانسيل اجراي حداقل 3 طرح توسعه در زمينه فروآلياژها در 25 بهمن سال 96 با حضور مسئولين محترم کشوري و استاني افتتاح گرديد. اين شرکت با سرمايه­گذاريِ بالغ بر 85 ميليارد تومان با هدف توليد بخشي از فروسيليسيم کشور و صادرات اين محصول تأسيس گرديده است.

درحال­حاضر اين شرکت به کمک نيروهاي بومي و متخصصِ خود و با تکيه بر تخصص و دانش مديريتي جمعي از مديران با تجربه بخش معدن و صنايع معدني کشور و تکنولوژي به روز و کارآمد ، در بازۀ کوتاهِ حضور خود در صنعت توليد فروآلياژکشور، مفتخر به اخذ تقديرنامه طرح برگزيدۀ صنعتي استان مرکزي در سال 1396 و همچنين عضويت در انجمن صنفي کارفرمايان صنايع فروآلياژ کشور گرديده است.

با توجه به نياز صنايع فولاد به محصول فروسيليسيم به عنوان ماده مکمل و برنامه توسعه کشور در حوزه گسترش اين محصول استراتژيک، شرکت فروسيليسيم خمين با در نظر گرفتن توانمندي­هاي موجود، در سال 94تصميم بر احداث واحد توليد فروسيليسيم به ظرفيت 12 هزار تن در سال نموده.

فرو سيلسيوم چيست؟

فرو سيليسيم (به انگليسي: Ferrosilicon) آميژاني است از آهن و سيليسيم که در کوره قوس الکتريکي و در گريدهاي مختلف ازجمله ۱۰ الي ۹۰ درصد توليد مي‌گردد؛ که منظور از عدد ميزان سيليسيم موجود در آميژان مي‌باشد، اما گريدهاي مورد نياز صنعت به خصوص صنايع فولاد سازي ۷۰ الي ۷۵ درصد مي‌باشد. از جمله عناصر ديگر که در اين آميژان وجود دارد و جز عناصر ناخواسته مي‌باشد، مي‌توان به تيتانيوم، کرم، کربن، گوگرد، آلومنيوم، فسفر نام برد و معمولاً اکثر فولادسازها با درصد آلومنيوم زير ۲ درصد در خواست مي‌نمايند. فرو سيليسيم توليدي در سه سايز (اندازه) به بازار مصرف ارايه مي‌شود: ۱–۱۰ تا ۶۰ ميلي‌متر ۲–۳ تا ۱۰ ميلي‌متر ۳–۰ تا ۳ ميلي‌متر که هر يک از صنايع با توجه به نوع مصرف از سايز مورد نياز استفاده مي‌کنند، به عنوان مثال در صنايع فولاد سازي و ريخته‌گري مداوم بيشتر از اندازه ۱۰ تا ۶۰ ميلي‌متر استفاده مي‌شود.(ويکي پديا)

 

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۶۶+۱.۱۷٪

PP۱۴۱۳+۱.۵۸٪

PEسنگین۹۴۸-۰.۴۲٪

PE سبک۱۲۰۶+۰.۵۰٪

PE خطی۱۲۰۶+۱.۳۴٪

اوره گرانوله۳۷۱-۲.۳۷٪

اوره پریل۳۷۹+۴.۱۲٪

متانول۲۷۵+۲.۲۳٪

اتیلن گلایکل۷۳۱+۰.۴۱٪